TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler kendi işinin patronu olacak

Eklenme Tarihi : 23 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 363 kez okunmuş.

Engelliler kendi işinin patronu olacak
Engelliler kendi işinin patronu olacak haberi
ERZURUM – Erzurum’da düzenlenen programla girişimcilik eğitimi alan 25 engelli, kendi işini kurarak patron olabilecek.
Girişimci Engelliler Derneği tarafından hazırlanan ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında kabul edilen proje çerçevesinde, engelli bireylere yönelik “girişimcilik” kursu düzenlendi.
KOSGEB’in desteğiyle gerçekleştirilen kursta başarılı olan 6’sı kadın 25 kursiyer, eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayarak, sertifika almaya hak kazandı. KUDAKA salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını alan engelli vatandaşlar, çeşitli sektörlerde kendi işini kurabilecek.
Dezavantajlı vatandaşların işinin patronu olabilmesi için KOSGEB, 30 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar da sıfır faiz kredi imkanı sağlıyor. İşini kuracak girişimciler, KOSGEB’in sağladığı bütün imkanlardan yararlanarak, işini geliştirmesi sağlanacak.
Girişimci Engelliler Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, önemli bir kurs düzenlediklerini belirterek, söz konusu eğitimlerin engelli bireylerin kendi işini kurması açısından önemli olduğunu ifade etti.
“Engelli alanında, sadece engellilere yönelik açılan ilk girişimcilik kursu. Buradaki amacımız, engelli vatandaşlarımızın da kendi işlerinin patronu olmasını sağlamaktır” diyen Kocaoğlu, engelli vatandaşların ekonomik ve sosyal alanda önemli mesafe katedeceğini söyledi.
Verilen eğitim sayesinde engelli bireylerin de kendi işini kuracağını vurgulayan Kocaoğlu, “Girişimcilik eğitimi, engellilerin sadece istihdam ve iş alanında değil, sosyal yönden de gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.
KUDAKA Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen de teknik destek programlarının açılmasının, kapatılmasının sıradan bir faaliyet olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:
“Fakat engelliler için projenin hazırlanması ve desteklenmesi çok anlamlı. İşin boyutunun engellilere yönelik olması, onlarla ilgili asıl amacın işlerinin patronu olmaya yönelik olması çok önemli. Bu kursu alan, işini kuranlar olacaktır. Yapmak istenilen şey, bununla bir temel atmak, daha sonra bizim mali desteklerimizden diğer engellilerimizin de faydalanmasını sağlamak. İşlerinin patronu olduklarında hem iş hayatına girmesi hem sosyal hayatta daha başarılı adımlar atabilmesi için çok önemli.” (A.A)


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)