TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler “zeybek ekibi” oluşturdu

Eklenme Tarihi : 26 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 294 kez okunmuş.

Kulüp Başkanı Nihat Yerlikaya, yaptığı açıklamada, Ünye’de 2010 yılında kurdukları kulübün değişik branşlarda 50 engelli sporcuyla çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Basketbol, atıcılık, masa tenisi, satranç ve okçuluk gibi branşların ardından 10 kişilik zeybek ekibi kurduklarını belirten Yerlikaya, “Kulübümüzü kurduktan sonra engelli arkadaşlarımızla her şeye rağmen bu toplumda ‘biz de varız’ demek için yola çıktık. Öncelikli hedefimiz, basketbol, atıcılık, masa tenisi, satranç ve okçuluk gibi spor dallarıydı. Bunların ardından farkındalık yaratmak için 6 erkek, 4 kadından oluşan 10 kişilik engelli zeybek ekibini kurduk” dedi.

“Engelliler neden zeybek oynamasın” önerisinden yola çıktıklarını anlatan Yerlikaya, şunları söyledi:

“Açıkçası, olmaz diye bir tereddütte kaldım. Daha sonra engelli arkadaşlarıma konuyu açtığımda ‘oynarız’ dediler. Ben başta ümitsizdim ama arkadaşlarım Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. 10 kişilik ekibimiz, Sinan hocamız eşliğinde bir aydır çalışmalarını sürdürüyor ve başardılar diye düşünüyorum. Hedefimiz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda bir gösteriydi ama onun öncesinde ilk gösterimizi Engelliler Haftası’nda sergileyeceğiz, her şeye rağmen engellilerin neler yapabileceğini göstermiş olacağız. Mücadeleyi hiç bırakmadık, yılmadan yolumuza devam ediyoruz.”

Halk oyunları öğreticisi Anıl Sinan Akkan ise 4 haftadır sürdürdükleri çalışmalarda önemli mesafe katettiklerini ifade ederek, “Bize Engelliler Haftası’nda zeybek gösterisi için bir teklif geldi. Biz de bu teklifi engelli arkadaşlarla yapmanın daha anlamlı ve önemli olduğunu düşündük” dedi.

Akkan, “Bedensel engellilerin zeybek oynamasının Türkiye’de ilk olduğunu öğrendiğimde, ilk olmasından dolayı biraz da streste girdim ama çalışmalarımız iyi gidiyor. İnşallah güzel bir gösteri olacak. Bedensel engelli arkadaşlarımın performansı beklediğimden çok daha iyi, benim de böyle özel arkadaşlarım oldu” ifadesini kullandı.

“Eğlenerek oynuyoruz”

Zeybek ekibinde yer alan Berrin Sezgül de çalışmaların eğlenceli geçtiğini belirtti.

Sezgül, “Engellilerin engelinin olmadığını zeybek oyununda bir kez daha gördüm, ben çok keyif alarak oynuyorum” dedi.

Ekipten Tuğçe Pulsah ise “Türkiye’de ilk engelli ekibi olarak bu oyunu oynayacağımız için mutluyum” ifadesini kullandı.

Ahmet Kaymak da zeybek oyunu oynarken zorlanmadıklarını dile getirdi.

Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Temiz ise “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında okullarının spor salonunu ekibe severek açtıklarını söyledi.

Okul olarak “Engelleri Aşalım Bir Kalpte Buluşalım” adlı çalışmaları olduğunu belirten Temiz, “Bu çalışma kapsamında Engelliler Haftası’nda etkinliklerimiz olacak, bu etkinlikler içinde engelli zeybek ekibi de gösteri sunacak” diye konuştu.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)