TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilere Savunma Eğitimi

Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 442 kez okunmuş.

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde fiziksel engelliler için savunma sporu eğitimi başlatıldı. Engelli bireylere karşılaşabilecekleri olası darp veya kapkaç olayında kendilerini koruyabilecekleri teknikler öğretildi.

 

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi, ‘Engelliler Haftası’ etkinlikleri kapsamında ilçede yaşayan fiziksel engelliler için savunma sporu eğitimi başlattı. Atabey Gençlik ve Spor Kulübü’nde düzenlenen derslere katılan engelli bireyler, Uzakdoğu Sporları Antrenörü Ahmet Çolak’tan savunma tekniklerini öğreniyor. Engelli bireylerin hareket kabiliyetini ve özgüvenlerini artırmayı da hedefleyen savunma sporu eğitimi ‘Engelliler Haftası’ ile sınırlı kalmaması için sürekli hale getirilecek.

TEMEL EĞİTİM ALDIK

Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü Münir Altıoğlu, engelli bireylerin toplumsal yaşama aktif katılımını sağlamak ve gündelik hayatta karşılaşabilecekleri sorunlara karşı hazırlıklı olmaları için bu spor faaliyetini gerçekleştirdiklerini söyledi. Fiziksel engelliler için ilk kez bir savunma sporu eğitimi düzenlendiğini belirten Altıoğlu, şöyle dedi:

“Olmamasını diliyoruz, ama engelli bireyin bir problem yaşadığında en azından ilk hayati darbeden kendini koruyabileceği savunma tekniklerinin temel eğitimini almış olduk. Bu eğitimlerin Engelliler Haftası’ndan sonra da devam etmesini planlıyoruz. Toplumsal olarak duyarlı bir halk olduğumuz için engelli bireylere karşı yapılan çok fazla darp girişimi yok, ama olası bir saldırıyla karşılaşmaları halinde her bireyin bu duruma hazırlıklı olmasını istiyoruz.”

DERSLER DEVAM EDECEK

Uzakdoğu Sporları Antrenörü Ahmet Çolak ise şöyle dedi:

“Bu faaliyetler neticesinde arkadaşlarımıza biraz olsun katkı sağlayabilirsek bu bizleri çok mutlu edecek. Ekip olarak vermiş olduğumuz hizmetin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. İlk dersimizi verdik. İleride sistematik olarak savunma dersleri vermeye devam edeceğiz. Engellilere yönelik saldırı olaylarını pek duymuyoruz ama bir gün böyle bir şeyle karşılaşılırsa en azından zaman kazanmak açısından ilk saldırıyı bertaraf etmek adına tedbir almamız gerektiğini düşünüyorum.”

ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Uzman Fizyoterapisti Erdem Demir de engelli kişinin fiziksel kapasitesine uygun yapılacak savunma sporunun, diğer spor branşlarında da olduğu gibi engellilerin özgüvenlerini ve hareket kabiliyetini artırabileceği kaydetti.

Fiziksel engelli 39 yaşındaki Ümit Barut ise kendisine uygun her türlü sporu yapmak istediğini dile getirdi.

Yürüme engelli 38 yaşındaki Baykal Görgülü de “İlk defa böyle bir spor faaliyetine katıldım. Hocamızdan bazı savunma tekniklerini öğrendik. Eğitimlere daha çok arkadaşımızın katılmasını istiyoruz. Bize bu salonu tahsis eden herkese teşekkür ediyorum” dedi. – Antalya


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)