TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ERİŞİLEBİLİRLİK BİLGİLENDİRME FİLMİ

Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2013 Kategori : sss | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 2.160 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü; engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi amacıyla, sorumluluğu bulunanlara yapacakları düzenlemelerde yol göstermek üzere “Erişilebilirlik Bilgilendirme Filmi” hazırlayarak, kamuoyuna sundu.

Erişilebilirlik, engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmeleri, kısaca toplumsal yaşama katılabilmeleri için yapılı çevrede ve kentsel hizmetlerde alınması gereken fiziksel ve mimari tüm tedbirleri içermektedir. Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında, kamunun hizmet verdiği ve kamu kullanımına açık tüm binalarda ve ulaşım hizmetlerinde erişilebilirlik tedbirlerinin alınması, yalnızca engelliler değil hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok kısa boylu kişiler için büyük önem taşıyan bir gerekliliktir.

Bilindiği gibi Engelliler Kanunuyla, umuma açık her türlü binaların, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanların, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanlarının ve toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için kurum ve kuruluşların gereken tedbirleri alması hüküm altına alınmıştır. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıllarda yapılı çevrede ve hizmetlerde ulaşılabilirlik düzeyinin standart bir biçimde belirlenmesi için TSE ile işbirliği içinde gerekli standartları belirleyerek, erişilebilirlik konusunda bilgi ve bilinç düzeyini artırmak ve standartların uygulamaya dönüşmesini sağlamak üzere yerel yönetimlerin üst düzey yöneticileri ve teknik elemanları için yurt genelinde 15 Bölgesel Paylaşım Toplantısı düzenledi. Bilgilendirme Toplantıları kapsamında Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde şimdiye kadar toplamda 6.000’den fazla üst yönetici ve teknik personele bilgilendirme yapıldı.

20 Temmuz 2013 tarihinde 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarakyürürlüğe giren “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği” gereği hayata geçecek olan “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları” ile

Resmi binalar ile ibadet yerleri
Özel eğitim, özel sağlık tesisleri,
Sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile
Gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları,
Otel, özel yurt, iş hanı, büro, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi gibi ticari yapılar,
Spor tesisleri, yüzme havuzu, genel otopark ve buna benzer umuma ait binalar,
Mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ve
Toplu taşıma araçlarında

erişilebilirlik tedbirlerinin alınıp alınmadığının takip ve denetimi başlayacak.

Erişilebilirliğin hayata geçirilmesinde proje aşamasından başlayarak engelsiz tasarımın yapılması, daha sonra uygulamada bunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte genel olarak yapılı çevre ve kentsel hizmetlerin düzenlenmesinde TSE standartlarında yer alan ilkelere uygunluğun sağlanması önemlidir. Mevcut alanların dönüşümünde de önce erişilebilirlik durumunun tespit edilmesi, daha sonra da bu tespitler ışığında gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla erişilebilirlik sağlanacaktır.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda TSE ile birlikte belirlenen standartları tanıtarak, sorumlu kurum ve kuruluşların gereken tedbirleri alması için Genel Müdürlük internet sitesi aracılığıyla Açık Alanlar ve Binalar Erişilebilirlik Tespit Formlarını hizmete sunmuştu. Bu formlar aracılığıyla kurum ve kuruluşların yönetici ve yetkilileri sorumlusu bulundukları alanın erişilebilirlik düzeyini tespit ederek, erişilebilirliğin sağlanması için ne tür düzenlemeler gerektiğinin kontrol edebiliyorlar.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü; şimdi de sorumluluğu bulunanlara yapacakları düzenlemelerde yol göstermek üzere “Erişilebilirlik Bilgilendirme Filmi” hazırlayarak, kamuoyuna sundu. Engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi amacıyla hazırlanan filmde erişilebilirliğin sağlanması için gerekli tüm tedbirler detaylı bir biçimde anlatılıyor.

“Erişilebilirlik Bilgilendirme Filmi” ve “Açık Alanlar ve Binalar Erişilebilirlik Tespit Formları” ile sorumlu kurum ve kuruluşlar ve tüm yetkililer erişilebilirliğin sağlanması için gerekli tüm düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olacak, eksiklerini görecek ve eksikliklerin tamamlanması için yapılması gerekenleri öğrenmiş olacaklar.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kamu ve sivil sorumluluğu bulunan kurum ve kuruluşlara ait kamuya açık tüm binaların, tüm açık alanların ve ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmelerini sağlanması için hazırlanan “Erişilebilirlik Bilgilendirme Filmi” ile ülke genelinde örnek erişilebilir uygulamalar yapılmasının sağlanmasını hedefliyor.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)