TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelli çocukların her alandaki gelişimi desteklenmeli

Eklenme Tarihi : 7 Ocak 2021 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 290 kez okunmuş.

Doğumsal veya sonradan oluşan nedenlerden dolayı görme duyusu tıbbi destekle düzeltilemeyen ve yaşamını sürdürmekte desteğe ihtiyacı olan kişiler görme engelli olarak tanımlanmaktadır. 7-14 Ocak Görme Engelliler Haftası da toplumda farkındalık yaratmak adına her yıl bazı etkinliklerle anılıyor.

Görme engelli bireyleri beyaz bastonlarıyla sık sık görüyoruz. 1921 yılında Londra’da bir trafik kazası sebebiyle görme yetisini kaybeden fotoğrafçı, dış dünya tarafından fark edilmek için beyaz baston ile dolaşmaya başlıyor. Daha sonra da beyaz baston bu haftanın simgesi olur. Her yıl bu 7-14 Ocak haftası boyunca yapılan etkinliklerle görme engelli bireylerin farkındalık kazanması ve göz sağlığının önemi vurgulanır.

Peki görme engelli bireylerle iletişim nasıl olmalı? Görme engelli çocuğu olan aileler neler yapmalı? Tüm bu soruları Uzman Psikolog Ceylan Şekerci açıkladı.

Görme engelli bireylerin gereksinimlerini hareket özgürlüklerini kısıtlamadan gerçekleştirebilmeleri için başta fiziksel koşulların uygun ve tehlikesiz hale getirilmesi gerekmektedir. İnsanların görme engellilere olan yaklaşımları ve sergilediği tutumlar onların topluma ve yaşama uyumu açısından büyük önem taşımaktadır. Fiziksel engelleri bilinçsiz ve yanlış yorumlayıp ön yargılı davranmak, bu kişilere acıyarak ya da fazla ilgi ile yaklaşmak onların ruhunda yaralar açabilir.

Fiziksel aktivitelere devam edilmeli

Görme engelli çocuğu olan anne babaların, çocuklarının görme harici alanlardaki gelişimini destekleyebileceği ve bu çocukların, uygun uyaranlar sunulduğu takdirde, akranlarından herhangi bir alanda gelişimsel gerilik yaşamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bu çocukların farklı aktivitelere katılımı için desteklenmesi önemlidir. Bu desteği verirken çocuğun anne ve babaya fiziksel yardım haricinde aşırı bağımlı olmamasına dikkat edilmeli ve çevre koşulları bu doğrultuda şekillendirilmelidir. Kendi kitaplarından, oyuncaklarından sorumlu olması istenebilir. Dinleme becerileri arttırılmaya elverişli olduğundan özellikle okul çağında uygun iletişim araçları ile desteklenebilir. Akademik başarının kaygı ve stres olmadan elde edilmesine olanak tanınmalıdır. Hareket kabiliyetinin arttırılması ve fiziksel aktivitenin hayatına dahil edilmesi bu çocuklar için oldukça önemlidir. Ülkemizde görme engelli çocuklarımızın örgün eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü üstlenmiştir.

Görme engelli bireyler özellikle trafiğin yoğun olduğu dış koşullarda tehlike yaşamaktadır. Böyle durumlarda koluna girerek karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olunabilir. Özellikle sıvı olan içecek ikramlarında “çayınızı veriyorum” şeklinde içeceğin tanıtılması yararlıdır. Konuşma esnasında görme engelli kişinin yanından ayrılmak durumunda kalırsanız mutlaka belirtmeniz gerekir. Aksi takdirde konuşmaya devam edebilir ve yokluğunuzu fark ettiğinde de olumsuz duygular yaşayabilir. Engelli bireylerin kullanımı için ayrılan yollar, kaldırımlar, asansörler, park yerlerinin engellilere özel olarak hazırlanmış olduğu benimsenip gerekli öncelik ve saygı gösterilmelidir.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/aile/gorme-engelli-cocuklarin-her-alandaki-gelisimi-desteklenmeli-41708458DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)