TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler balesi görenleri şaşırtıyor

Eklenme Tarihi : 18 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 360 kez okunmuş.

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde, gösteri yapan özel bir bale grubu görenleri hayrete düşürüyor. Dünyanın görme engellilerden oluşan ilk ve tek bale grubu, sahnedeki performanslarıyla izleyicileri hayran bırakıyorKendisi de doğuştan görme engelli bir fizyoterapist olan Fernanda Bianchini tarafından kurulan ve işletilen görme engellilere özel bale okulunda, şu ana kadar 300’den fazla kişinin profesyonel dans eğitimi aldığı ifade ediliyor.

Babasının teşviki ve 15 yaşında aldığı dans eğitimini başkalarına aktarma düşüncesiyle bu okulu açtığını söyleyen Bianchini, verilen eğitimle kısa süre içinde dünya çapında bir üne kavuştuklarından söz ediyor. Grupla tanışmak ve verilen eğitimi yerinde görmek için birçok araştırmacının kapılarını çaldığını söyleyen görme engelli terapist, bazı ünlü dansçıların da kendilerini ziyaret ettiklerini ifade ediyor.

HAYAT DERSİ VERİYORLAR

Toplumun önyargılarından sıyrılarak sahneye adım atan görme engelli balerinler, göz dolduran performanslarıyla seyircilere adeta bir hayat dersi veriyor.

Sahne arkasında yer alan bir ekip tarafından koordine edilen balerinler, gösteri esnasında dokunma duyusu ve sesli komutlarla iletişim kuruyor.

Balerinlerin performansını ayakta alkışlayan seyircilerden birisi, gösteri hakkındaki izlenimlerini şu sözlerle ifade ediyor: “İzlediğim bu gösteri gerçekten çok etkileyiciydi. Dansçıların görme engelli olmalarına rağmen sahnedeki başarıları takdire değerdi. Aslında hepimize bir ders verdiler. Azim ve disiplinli bir çalışma ile engellerin ortadan kalktığını öğrettiler. Çok duygulandım. Bu tecrübeyi hayatıma taşımak isterdim.”

Beş yıldır arkadaşlarıyla birlikte birçok gösteriye katıldığını söyleyen görme engelli Talia, kendisine uzatılan mikrofona ‘fiziksel engellere takılarak, inanılan ve yapılmak istenen şeylerden vazgeçilmemesi gerektiği’ mesajını veriyor.

Sahne ekibinde yer alan ve gösteri sonrası evine gitmek için annesinin koluna giren bir başka öğrenci ise kendi durumunu şu sözlerle özetliyor: “Adım Talita. 17 yaşında ve görme engelliyim. Fernanda Bianchini’nin birçok öğrencisinden biriyim. Yaklaşık 9 yıldır bale yapıyorum. Herkesin yapmaya gücünün yeteceği şeyler vardır. Göremiyor olmak benim için bir eksiklik değil.”

LONDRA OLİMPİYATLARI’NDA SAHNE ALDILAR

Birçok ödülün sahibi olan grubun üyeleri ayrıca, 2004 yılında Londra’da düzenlenen Paralimpik Olimpiyatları’nın kapanış töreninde Brezilya’yı temsilen sahne alarak başarılarını dünya önünde ispatlama imkânı bulmuş.

Kurucusunun ismiyle anılan vakıf bünyesinde, yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren okula, Brezilya toplumu da maddi ve manevi destek veriyor. Sponsorlar eşliğinde yurtiçi ve yurtdışında birçok gösteriye imza atan grup, gittikleri yerlerde halkın ve medyanın ilgisini çekiyor.

Her yaştan vatandaşa hizmet veren okulda görme engellilerin yanı sıra işitme problemi ve Down sendromlu kişiler de eğitim görüyor.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)