TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler ‘Navigöz’ ile güvenle yol alacak

Eklenme Tarihi : 5 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 386 kez okunmuş.

Sesli komut ve kamera ile çalışan Navigöz sistemiyle görme engelli vatandaş, istediği yere tek başına ve güvenli bir şekilde ulaşabilecek.

Onur Yılmazer (17) ve Kubilay Togaç (17), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği Ortaöğretim Proje Yarışmaları’nda ‘Navigöz’ projesiyle bölge bazında derece alarak 2’nci oldu. 400 projeden sadece 8 projenin sergilenmek için seçildiği yarışmada Togaç ve Yılmazer’in geliştirdikleri gözlük, görme engellilerin hayatını kolaylaştırarak tek başlarına istedikleri yere ulaşabilmelerini sağlıyor. Gözlük üzerinde bulunan kamera sayesinde kullanıcı, çevresindekiler hakkında bilgi alıyor. Program tamamen sesli komutlarla çalışıyor. Görme engelli kullanıcı, tek başına kullanabileceği bu sistemle istediği yere gidebiliyor.

Maltepe Handan Hayrettin Yelkikanat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim gören Onur Yılmazer ve Kubilay Togaç, görme engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için bir proje geliştirdi. Yılmazer, “Görme engelli, programımızı açıp sesli olarak gitmek istediği yeri söylüyor. Görme engelli kullanıcı için bir rota çıkarılıyor. Kişiye yol tarifi yaparak sesli olarak gitmesi ve dönmesi gereken yerleri söylüyor. Program kamerayla aldığı görüntüleri işliyor ve kullanıcıya karşısındakiler hakkında bilgi veriyor. Örneğin ‘Karşınızda bir kişi var. Karşınızda bir tabela var’ şeklinde kullanıcıya etrafındakiler hakkında bilgi veriyor.” bilgisini veriyor. Programın üç ana kısmı olduğunu belirten Yılmazer, “Navigasyon programını Android tabanlı cep telefonundan alıyoruz. Sonra kullanıcının hedefini sesli olarak alıyoruz. Google firmasının konuşmalarıyla iki konum arasında rota çıkartıyoruz. Kullanıcıya ‘5 metre sonra sola dönün, sağa dönün’ tarzında sesli komutlar veriyoruz. İkinci kısım görüntü algılama. Burada kullanıcının takacağı kameradan görüntü alıyoruz. Bu aldığımız görüntüleri belli algoritmalar kullanarak işliyoruz ve görüntüdeki nesneleri, yazıları ve resimleri buluyoruz.” diyor.

Projelerini geliştirmek istediklerini belirten Kubilay Togaç ise şunları kaydediyor: “Görme engelli derneklere başvurduk. Projemizi onlara da sunacağız. Bu şekilde projemizi geliştirmeyi planlıyoruz. İleride programı daha da geliştirip tüm dünyadaki kullanıcıların kullanabileceği bir hale getirmek istiyoruz.”

Ailelerinin bu süreçte kendilerini yalnız bırakmadıklarını ifade eden ikili, “Ailemiz hayırlı evlat olarak görüyor bizi. Özellikle topluma yararlı bir şeyler yaptığımız için destek aldık. Onların destekleri olmazsa bu kadar ilerleyemezdik. İnsanların dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak istiyoruz. Arkadaşlarımıza çok vakit ayıramıyoruz. Güzel bir sonuç elde edebilmek için bir şeyleri feda etmek zorundayız.” diye konuşuyor


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)