TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Hasar: “Bir Engelli Birçok Şeyi Değiştirebilir”

Eklenme Tarihi : 27 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 323 kez okunmuş.

Kamuda Çalışan Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kamu-ENDER) Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar görevinden istifa ederek, Ak Parti Marmaris’ten Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığını açıkladı.

Kamuda Çalışan Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kamu-ENDER) Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar görevinden istifa ederek, Ak Parti Marmaris’ten Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığını açıkladı.

Tulgay Hasar Ak Parti Marmaris’ten Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığını Ak Parti ilçesi binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıya Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığını vekâleten yürüten Hasan Engin, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Hasar, engelsiz bir yaşam, erişebilir, ulaşabilir mimari ve fiziki düzenlemeleri hayata geçirmek için yerel belediye meclis üyeliğinde “bende varım” dedi. Engelli olmanın seçilmeye engel olmadığını belirten Hasar, “Bir engelli birçok şeyi değiştirebilir, yeter ki bizlere fırsat verilsin bizler tüketen değil üreten bireyleriz” şeklinde konuştu.

“ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN DURMAK YOK YOLA DEVAM”

Engelsiz bir yaşam için” durmak yok yola devam” sloganı ile yola çıktığını ifade eden Hasar, yerel mecliste onurlu, erdemli, engelli kader ve dava arkadaşlarıyla Marmaris’e hizmet etmek istediklerini belirtti. Hasar, “El ele hep birlikte engelleri aşacağız. Bir yerel yönetimin başarısı o kentte sokaklarda ve sosyal mekânların İçinde Görülen Engelli Ve Yaşlıların Sayısı Kadardır. Marmaris sevdamız engelsiz yaşam için yerel seçimlerde yerel yönetimlerde söz sahibi olmaya geliyorum. Toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendirdiği engellilerin hayata katılımlarının sağlanması, yaşam standartlarının iyileştirmesi ve yükseltilmesinin, çağdaş toplum anlayışının parçası olduğunu “Göstereceğimiz ilgi, şefkat ve destek, onların sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta hak ettikleri yeri almalarını sağlayacak, hayata olan bağlılıklarını daha da güçlendirecektir” dedi.

“AK PARTİ ENGELLİLER İÇİN CİDDİ DÜZENLEMELER YAPTI”

Ak Parti hükümetinin engelliler konusunda eğitimden sağlığa, kültür sanattan spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine kadar birçok alanda düzenlemeler yaptığını belirten Hasar, engellilere büyük haklar ve kolaylıklar tanındığını ifade etti.

Hasar, “Engellilerle ilgili pozitif ayrımcılık içeren kanunların anayasa mahkemesi engelline takılmaması için 2010’daki halk oylamasıyla anayasada değişiklik yaparak, böylece engellilerin haklarının teslim edilmesiyle ilgili çalışmaları anayasal düzenlemeye kavuşturulmuştur. İşte engelliye verilen değer önem bu dur sosyal devlet engellisine şefkat elini uzatmıştır ve özürlüler Kanununu bu şekilde değiştirerek. En temel görevi olmuştur İlk kez Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında çıkan 5378 Sayılı Engelliler kanunu ile Engellilerin hayatı büyük oranda kolaylaştı ve ağır engellilerin ücretleri asgari ücretten daha fazla rakamlara ulaştı. Engelli maaşları 2022 sayılı kanunla yeniden düzenlendi. Engelli öğrencilere eğitim desteği verilmeye başladı. Engelliler için kamu binaları, oturdukları apartmanlar, toplu taşıma araçlarında değişiklik talebi hakkı tanındı. Kariyer mesleği olanların istihdamına özen gösterilmektedir. Çeşitli sınavlarda, vergilerde, memur atamalarında, üniversite tahsillerin de materyal konusunda, sağlıkla ilgili teşhis ve tedavi konularında, motorlu araç alımında, kütüphane hizmetlerinde ve daha pek çok ihtiyaçlarında gerekli kolaylıklar sağlanmıştır. Büyükşehir belediyelerinde engelli hizmet birimleri oluşturulması konusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

PROJELERİNİ SIRALADI

Hasar, yerel belediye meclisinde seçildiği takdirde yapmak istediği projeleri ise şu şekilde sıraladı: “Marmaris Belediye Bünyesinde Engelliler Koordinasyon Merkezi Biriminin oluşturulması, Marmaris’te Yaşayan Engelli Guruplarının veri sayısının çıkartılması, Belediye ve Kamu Binalarının Cafer Restoran Hotellerin Engellilerin Erişe bilir Mimari Fiziki şartlara uygun hale getirilmesi, Toplu Taşıma Araçlarının ve Taksilerin Engellilere uygun hale getirilerek Hizmet almalarını sağlamak, Engelli Gurupları Dikkate alınarak Araç Yaya yolu Geçitlere Görme Engelliler için sesli uyarıcılar Sistemi yerleştirilmesi Tehlike uyarı panolarının Engellilerin yararlanacağı şekilde sistemin kurulması ve hizmet verilmesini sağlamak, Kamuya Açık Bütün Binaların Girişleri Asansörleri Koridorları ve Tuvaletlerin Engellilere yönelik standartlara uygun şekilde yapılması Binaların İç Mekânlarında işitme Ve Görme Engellilerinde yararlana bileceği işaretleme Görsel ve sesli Bilgilendirmeler konulması, Engellilere ve Engelli Ailelerine psikolojik Destek Eğitimi verilmelidir, Engelli Bireylerin Toplumsal Hayata Katılımını sağlamak için Bilgi sayar Eğitimi Kursları El Beceri Kursları sanat ve Resim Kursları Açılarak Engelli Bireyleri Toplumsal Hayata Yönelik Katılımın sağlanması, Belediye ve TOKİ iş Birliği ile Dar Gelirli yoksul Engelli Bireylere yönelik cüzi bir rakam Belirlenerek Aylık ödeme koşulu ile Engelliler ev sahibi yapılmalı, Engelli Tatil Köyü veya Engelli Dinlenme Kampı yapılmalıdır.

“ENGELLİLERİN SESİNİ DUYURMALIYIZ”

Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk de Tulgay Hasar’ın yaptığı çalışmalarla Marmaris halkının takdirini kazandığını ifade etti. Öztürk, “Hükümetimizin engelli vatandaşlarımız için yaptığı çalışmalar ortadadır. Yerel mecliste de vatandaşlarımızın sorunlarını çözebilmek için engelli vatandaşlarımızın mecliste de olması gerektiğini düşünüyoruz. Tulgay Hasar da seçildiği bu görevi en iyi şekilde yerine getirecektir” dedi.

AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığını vekâleten yürüten Hasan Engin de Tulgay Hasarı bu girişiminden dolayı kutladığını belirterek, “Yerel seçimlerde başarılı bir şekilde belediye meclis üyeliği aday adaylığı çalışmalarını yürütmesini temenni ediyoruz” dedi.

Kaynak: Hasar: Bir Engelli Birçok Şeyi Değiştirebilir” haberi http://www.haberyurdum.com/hasar-bir-engelli-bircok-seyi-degistirebilir-257282h.html#ixzz2lpnj5WMN
Haber


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)