TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İsrail’in Gazze’deki masum sivilleri de hedef alan saldırıları, Türkiye’nin pek çok şehrinde düzenlenen eylem ve gösterilerde protesto edildi

Eklenme Tarihi : 26 Temmuz 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 343 kez okunmuş.

ANKARA (AA) – İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, yurt genelinde düzenlenen eylem ve gösterilerde protesto edildi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, İstanbul’da cuma namazı sonrası Özgür-Der üyeleri öncülüğünde protesto edildi. Eminönü Yeni Cami önünde bir araya gelen grup, Gazze’de öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, ardından pankartlar açarak tekbir getirdi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, açıklamasında, İsrail’i hiçbir zaman tanımadıklarını, işgal altındaki Filistin topraklarının kurtuluşuna kadar Filistin halkıyla beraber olacaklarını söyledi. Mısır ve Suudi Arabistan’daki mevcut yönetimleri de eleştiren Kaya, “İşbirlikçi rejimler yıkılmadan Gazze’nin kurtuluşu mümkün değildir” dedi.

Protesto, Yıldırım Beydemir’in Gazze için yaptırdığı duanın ardından sona erdi.

– Ankara

Müslümanlarla Dayanışma Platformu tarafından, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler ile Suriye’deki iç savaşta hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hacı Bayram Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından platform üyeleri, ellerinde dövizlerle cami avlusunda toplanmaya başladı. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler ile Suriye’deki iç savaşta hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Platform üyeleri, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Memur-Sen Konfederasyonu üyeleri de İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için ABD Büyükelçiliği önüne çocuk tabutu bıraktı. Cuma namazını Kocatepe Camisi’nde kılan konfederasyon üyeleri, cami çıkışında Gazze’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namaz sonrası, ellerinde Filistin bayrakları, “Katil İsrail Ortadoğu’dan defol”, “Ankara’dan Gazze’ye, direnişe bin selam”, “Yaşasın küresel intifada” şeklinde slogan atan konfederasyon üyeleri,  buradan ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Tunus Caddesi’nden büyükelçiliğe çıkmak isteyen gruptakiler, polisin yolu kapatması nedeniyle Ankara Sanayi Odası önünde basın açıklaması yaptı.

Memur-Sen Genel Başkanvekili Günay Kaya, Gazze’nin “ümmetin sessizliğine ağladığını” söyledi.

Açıklamanın ardından bir grubun büyükelçilik önüne çocuk tabutlarını bırakmasına izin verildi. Sendika üyeleri dualarla tabutları bıraktı.

– Engellilerden eylem

Engelli Hakları ve Erişebilirlik İzleme Denetleme Derneği (EHED), Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY), Engelliler Konfederasyonu, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu gibi çeşitli engelli dernek ve konfederasyon üyeleri, Atatürk Bulvarı’ndaki İsrail Büyükelçiliği konutu önünde, “Filistin’de zulme son” yazılı pankart açarak toplandı. Grup, İsrail aleyhinde sloganlar attı.

EHED Genel Başkanı Ayhan Metin, yaptığı açıklamada, İsrail’in katliam ve saldırılarına dünyanın gözü önünde devam ettiğini söyledi.

– Karaman

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, cuma namazı sonrası Karaman’da protesto edildi.

Karaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformunca, Aktekke Kent Meydanı’nda düzenlenen protestoda vatandaşlar, “Kahrolsun İsrail”, “İsrail Gazze’den defol” sloganları attı.

Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Özdemir, İslam coğrafyasının kan ağladığını söyledi. Filistin’de, İsrail zulmünün bütün vahşetiyle devam ettiğini ifade eden Özdemir, “Bizler karınca misali ateşe su taşımak için buradayız. Dua edeceğiz. Dualarımız onlarla” dedi.

Daha sonra Fetih Suresi okunarak, Gazze için dua edildi. Ardından, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

– Sakarya

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanı Yardım Vakfı Sakarya Temsilciliğinin çağrısıyla Orhan Camisi önünde toplanan grup, gıyabi cenaze namazı kıldı. Grup adına açıklama yapan İHH Temsilcisi Ruhi Ademoğlu, Gazze’de şehit sayısının 800’ü geçtiğini söyledi.

Ademoğlu, sivil halkı bilinçli bombalayan İsrail’i kınamak için toplandıklarını belirterek, “Gazze’de yüzlerce çocuk, kadın şehit edildi, halen devam ediliyor. Dün, Birleşmiş Milletler’in güvenli sanılan okulu vuruldu ve orada da onlarca çocuk şehit edildi. Okul, hastahane ve evler özellikle hedef seçiliyor” diye konuştu.

– Çankırı

Ahmet Yesevi Camisi’nde cuma namazının ardından bir araya gelen vatandaşlar, gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti. Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Solak, grup adına yaptığı konuşmada, İsrail’in uyguladığı vahşete dünyanın sessiz kaldığına dikkati çekti.

Solak, “İsrail Gazze’de sadece çocuk, Müslüman, kadınları, erkekleri ya da yaşlıları öldürmüyor. İsrail, Gazze’de ve Filistin’de doğrudan insan ve insanlığı hedef alıyor” dedi.

İsrail aleyhine sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

– Zonguldak

İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri, Zonguldak’ta “Gazze için canlı kalkan oluyoruz” imza kampanyası başlattı. Kampanya doğrultusunda kent merkezindeki Şehitler Anıtı önünde stant açıldı.

İHH gönüllüsü Yusuf Taha Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in havadan, denizden ve karadan gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin yüzde 80’inin siviller olduğuna dikkati çekti.

– Kocaeli

İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelen İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) üyeleri, “Gazze’de katledilen benim bebeğim”, “İşkenceci İsrail haritadan silinmelidir”, “Gazze Kocaeli’dir, Filistin Türkiye” ve “Kudüs bizimle özgürleşecek” dövizleri taşıyarak, İsrail aleyhine slogan attı.

Burada grup adına açıklama yapan İHSD Genel Başkanı Ali Akbaş, Kudüs’ün, sevginin kardeşliğinden, barışın simgesinden, hüznün ve acıların başkentliğine geçişe zorlandığını söyledi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

– Van

Van Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti. Vatandaşlar, cuma namazı sonrası, İskele Caddesi’ndeki Hz. Ömer Camisi’nin avlusunda toplandı. Tekbir getiren inisiyatif üyeleri ve vatandaşlar, “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” sloganları attı.

İsrail’in saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınmasının ardından inisiyatif adına açıklama yapan Levent Dalgın, “Kudüs özgürleşmeden İsrail özgürleşmez” dedi.

Açıklamanın ardından dua okundu.

– Iğdır

Iğdır’da Sünni ve Caferi vatandaşlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını birlikte protesto etti. Cuma namazının ardından kendi camilerinden çıkan Sünni ve Caferiler, emniyet ekiplerinin kontrolünde Belediye Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Ellerinde Filistin bayrakları ve Gazze’de hayatını kaybeden çocukların fotoğrafları bulunan topluluk, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

– Kayseri

Yeşilay Kayseri Şubesi tarafından “Gazze için, bir paket sigaradan vazgeçin” kampanyası başlatıldı.

İsrail’in Gazze saldırısının ardından yaraların sarılması ve ambargonun meydana getirdiği sıkıntıların aşılmasına katkı sağlamaları için Yeşilay Şubesi tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda stant kuruldu.

Kampanya hakkında bilgi veren Yeşilay Kayseri Şubesi Başkanı Mehmet Adıgüzel, masum insanların yanında olduklarını dile getirdi. Adıgüzel, “Vatandaşlarımızdan, zulüm dolu bugünlerde sigaraya ücret vermek yerine Gazzeli kardeşlerimize ilaç ve gıda yardımı yapmak maksadıyla destek talep ediyoruz” dedi.

– Erzurum

Erzurum’da grafik tasarımcısı Orhan Ardahanlı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla afiş sergisi açtı. Ardahanlı, Yakutiye Kent Meydanı’nda açtığı “Gazze Afiş Sergisi”nde 42 ülkeden yaklaşık 160 afişi sergilediklerini belirtti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in desteği ile işe başladıklarını ifade eden Ardahanlı, “Buradaki asıl amacımız uluslararası tasarımcılarının İsrail’e tepkilerini göstermelerini sağlamaktı. Bu sergiyi ‘Söz uçar yazı kalır’ mantığı ile kitap haline getireceğiz” dedi.

Sergi 2 gün kalacak.

– Manisa

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Manisa’da cuma namazı sonrası protesto edildi, saldırılarda hayatını kaybedenler için dua edildi. Hatuniye Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, “Filistin halkı yalnız değildir” yazılı pankart taşıyarak İsrail aleyhinde slogan attı.

Manisa Gençlik Platformu Sözcüsü Mesut Öner, yaptığı açıklamada, İsrail’in küçük çocukları vurduğunu, camilerden çıkan insanlara kurşun yağdırdığını söyledi.

Basın açıklamasının ardından, saldırılarda hayatını kaybedenler için dua edildi.

– Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi önünde eylem

Manisa Tabip Odası, Manisa Diş Hekimleri Odası ile Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası da Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi önünde gösteri yaparak İsrail’i protesto etti.

– Yalova

Yalova’da, cuma namazı sonrası toplanan vatandaşlar, İsrail’in Gazze saldırılarını protesto edip olaylarda ölen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Merkez Cami önünde toplanan grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları (GÖNÜLDER) Platformu Sözcüsü Hacı Ömer Anlayışlı, Gazze’de yaşananlara sessiz kalınamayacağını belirtti.

İsrail’in, dünyanın gözü önünde Gazze’de soykırım yaptığını belirten Anlayışlı, “Terörist katiller sürüsü İsrail, çocukları, kadınları, yaşlıları topluca katlediyor” dedi.

Tekbir getiren ve İsrail yönetimi aleyhine slogan atan grup, Gazze’de ölen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra dağıldı.

– Şanlıurfa

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Şanlıurfa’da da protesto edildi. Cuma namazı sonrası Balıklıgöl Yerleşkesi’nde toplanan Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, tekbirler eşliğinde İsrail aleyhine slogan attı.

Platform Sözcüsü Adem Karakuş, yaptığı açıklamada, Kudüs ve Filistin’in sadece Arapların meselesi olmadığını kaydetti.

Emperyalist ülkelerin Ortadoğu coğrafyasının kanını emdiğini ileri süren Karakuş, “İşgal rejimi kukla, gerici, zorba kraliyet ailelerini kollamaktır. Bugün Kudüs’ün kurtarılması demek hem işgalci rejimin hem de kuklaların yıkılışı dolayısıyla sömürü çarkının çöküşü anlamına gelmektedir” dedi.

Açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.

– Sakarya

Sapanca ilçesinde bir araya gelen çocuklar, İsrail’in Gazze’ye saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden ve zor günler geçiren akranları için eylem yaptı.

İHH İnsani Yardım Vakfının çağrısıyla Rüstempaşa Camisi önünde toplanan çocuklar adına açıklama yapan 11 yaşındaki Betül Yılmazer, Gazze’deki çocukların sesi olmak için toplandıklarını söyledi.

İsrail’in saldırıları nedeniyle Ramazan Bayramı’nda birçok çocuğun ya hayatını kaybedeceğini ya da elini öpecek babasının kalmayacağını belirten Yılmazer, “Ey dünya, İsrail’e ‘dur’ demek için kaç annenin, kaç babanın, kaç çocuğun ölmesini bekliyorsun? Ölen Gazzeli çocuklar senin çocuğun olsaydı, susar mıydın? Eğer ölen çocuk Yahudi, Hristiyan olsa susar mıydın?” diye konuştu.

Çocuklar, açıklamanın ardından dağıldı.

– Adana

Adana’da 5 Ocak Meydanı Kemeraltı Camisi’nde cuma namazı sonrası bir araya gelen vatandaşlar, İsrail aleyhine sloganlar attı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, ellerinde pankart ve dövizlerle İnönü Parkı’na yürüdü. Burada Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından, Gazze’de hayatını kaybedenler için dua edildi.

Grup adına konuşan Akdeniz Kudüs Platformu Sözcüsü İsa Emre, Kudüs ve Filistin’in Müslümanların ortak derdi olduğunu dile getirdi.

Açıklamanın ardından gruptakiler tekbirler eşliğinde sloganlar atarak olaysız dağıldı.

– Hatay

Antakya ilçesinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti. Ellerinde Filistin bayrağı ve çeşitli dövizlerle Belediye Yeraltı Pasajı girişinde toplanan grup, İsrail aleyhinde bir süre slogan attı. Saldırılarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup, yapılan dualar sonrası, İsrail bayrağı yaktı.

Kaynak: Haber Kaynağı

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)