TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİ VATANDAŞLARA BÜYÜK JEST

Eklenme Tarihi : 17 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 361 kez okunmuş.

Osmangazi Belediyesi, engelli vatandaşların araçlarıyla yolda kalma endişesini gidermek için 4 ayrı noktada akülü araba şarj dolum istasyonu kurdu.

Osmangazi Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi Doğu Köşesi, Osmangazi metro istasyonu önü, Altıparmak Yurt Sokak (Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi) ve Geyve Han önüne engelli vatandaşlar için şarj dolum istasyonları kurdu.

Engelli vatandaşların gün içerisinde “Şarjım biterse ne yaparım” diye endişe etmeden istedikleri yere rahatlıkla gidebilmesini sağlamak için kurulan istasyonlarda, 3 ayrı akülü tekerli araç aynı anda şarj olabiliyor. 1 saat içerisinde dolum yapabilen istasyonlarda, vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmezken, araçların şarj ömrü azami süreye çıkarılıyor.

Osmangazi metro istasyonundaki açılışta konuşan Osmangazi Belediye Başkan Mustafa Dündar, “Bugün engelsiz bir Osmangazi için yaptığımız çalışmalardan birinin açılışı için buradayız. Belediye olarak engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak görevlerimiz arasında yer alıyor. En önemlisi ise, bu arkadaşlarımızın sokağa çıkabilmeleri ve hayatın içinde olabilmelerini teşvik etmek. Biz bunun için farklı zamanlarda talep doğrultusunda kendilerine tekerlekli sandalye veriyoruz. Asıl mesele tekerlekli sandalyelerin sosyal hayatta kullanılabilmesi. Tabii bu zamana kadar şehirleşme engelliler düşünülmeden yapılmış, fakat günün şartları ve teknolojik imkanlar gelişince yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Biz yeni yapmış olduğumuz park, yol ve kaldırım çalışmalarımızda bunları düşünerek yatırım yapıyoruz. Düzenlemeleri, bu arkadaşlarımızın rahat kullanabileceği şekilde yapıyoruz. Maksadımız engelsiz bir Osmangazi. Daha önceden vermiş olduğumuz veya derneklerimizin sağlamış olduğu bu tür akülü araçlarla bir ihtiyaç ortaya çıkmış oluyor. Araçların şarj edilebilecek bir cihaz olması bu ihtiyaçların başını çekiyor. Biz de bu ihtiyacı görerek 4 farklı noktaya şarj istasyonu kuruyoruz. Kent Meydanı, Cumhuriyet Caddesi, Altıparmak ve Geyve Han önünde açtığımız istasyonlarla hayatı biraz daha kolaylaştırdık” dedi.

Osmangazi Belediyesi’nin engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarından memnuniyet duyduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Müzeyyen Yıldırım, “Açılan istasyonların haricinde, Osmangazi Belediyesi’nin şubemize çok güzel bir desteği daha oldu. Aynı cihazdan bir tane de derneğimize koyduk. Artık biz de derneğimizde yolda kalan arkadaşlarımıza destek verecek olmaktan çok mutluyuz” dedi.

Tekerlekli sandalyesiyle artık sokaklarda daha rahat gezebileceğini söyleyen Mustafa Şahin ise, “Bu tür araçlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Evimizden çıktığımız zaman akümüz bitecek korkusu yaşamayacağız. Aracımızı bu noktalardan şarj edip işimize, evimize gönül rahatlığıyla gideceğiz” diye konuştu.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)