TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Stres ve düzensiz yemek reflü riskini artırıyor

Eklenme Tarihi : 7 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 298 kez okunmuş.

Özel Avrupa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Mahmut Duran, halk arasında mide fıtığı olarak bilinen ‘gastro özofagial reflü’ hastalığına; sinirli, stresli, kilolu ve yeme alışanlığı düzenli olmayan kişilerde çok sık rastlandığını söyledi.Rahatsızlığın yemek borusu kaynaklı olduğunu ve çok sık rastlanan bir hastalık olduğunu belirten Duran, “Yemek borusuna giren gıdaların mideye ve ince bağırsağa doğru normal anatomik ilerleyişinde herhangi bir zorlama olmaksızın yemek borusuna doğru kaçması ve burayı etkilemesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Aslında toplumumuzda çok sık görülmektedir” dedi.Hastalığın midede yanma, ekşime gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyleyen Duran, “Reflü hastalığında hastalar bize genellikle midede ekşime, yanma, ağıza acı su gelmesi, göğüs kafesi kemiği arkasında yanma, batma gibi rahatsızlık farenjit, larenjit dediğimiz geniz iltihaplanması, ses tellerinin iltihaplanması, ses kısıklığı, ağız kokusu gibi şikayetler nedeniyle gelmekteler” diye konuştu.“Bu hastalığın temelindeki sebepler, mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçmasından dolayı oluşmaktadır” diyen Duran, “Yemek borusunun son kısmı buna bağlı olarak asitten etkilenir ve özofajit dediğimiz ülserler, yaralar oluşur. Şikayetler daha çok bu sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Özellikle sinirli, stresli, kilolu ve yeme alışkanlığı düzenli olmayan kişilerde çok sık rastlanmaktadır. Ailesel olarak kas yapısının problemli olduğu durumlarda da bu hastalığa rastlamaktayız” şeklinde konuştu.Hastalığın teşhisinde endoskopi tekniğini kullandıklarını dile getiren Duran, “Reflü hastalığının teşhisini biz endoskopi ile koyuyoruz. Endoskopide ağızdan sedasyon altında girilerek yemek borusu ve midenin giriş kısmı inceleniyor mideyle birlikte buradaki mide fıtığı saptanıyor. Ayrıca ph metre testi kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.Rahatsızlığın orta yaş grubu insanlarda daha sık görüldüğünü ve erkek veya kadın farkı olmadığını, gençlerde ve çocuklarda az görüldüğünü sözlerine ekleyen Duran, tedavi şeklini ise şöyle açıkladı:“Reflüde öncelikli olarak hastalarımıza diyet tedavisi uyguluyoruz. Bunların yanında ilaç tedavisine başlamaktayız. Diyette çikolata, çerez, yağlı, baharatlı, hamur ve kızartma türü yemekler yenilmemesini öneriyoruz. Yemek yedikten sonra 45 dakika yatılmaması gerekiyor. Az ve sık yemek gerekiyor. Ayrıca proton pompa inhibitörü dediğimiz halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan ilaçları uygun endikasyonda önerilerimize göre kullanmaları gerekiyor. Cerrahi operasyon reflü ameliyatlarında genel anestezi altında yapılmaktadır” şeklinde konuştu.
ŞURA KAYA/>
KAYSERİ


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)