TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Türk doktorlarından yeni bir başarı

Eklenme Tarihi : 7 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 319 kez okunmuş.

Ailesinin de içinde bulunduğu araçla meydana gelen trafik kazasında ağır kafa travması geçiren, doktorların yaşatmak için kafatası kemiğini çıkartması yüzünden kafasında çökük oluşan Emre Erpolat, (7) Avustralya’da özel sipariş olarak yaptırılan akrilik kafatası kemiği ile eski görünümüne tekrar kavuştu.Operasyonu İzmir kent Hastanesi’nde Prof. Dr. Yusuf Erşahin gerçekleştirirken, baba Mustafa Erpolat, “Oğlumuzun görüntüsünün düzelmesi evdeki matem havasını bile azalttı. Yaşadıklarımız anlatılamaz. Emre’nin görüntüsü eski haline geldiği gibi beyindeki basınç azaldığı için daha iyi olacak” dedi.
İzmir’in Aliağa İlçesi’nde oturan Sevim- Mustafa Erpolat çiftinin iki oğlunun küçüğü olan Emre, geçtiğimiz yıl ilkokula başladı. Emre, birinci dönemin sonunda aldığı 5’lerle dolu karnesini Bergama’da yaşayan anneannesine göstermek istedi. Nitekim Emre, anne, baba ve ağabeyi ile birlikte kendi araçlarıyla geçtiğimiz 9 Şubat’ta Bergama’ya gitti, ancak dönüşte korkunç kaza meydana geldi. Emre dışındakiler kazayı hafif atlatırken, talihsiz çocuk ağır bir kafa travması geçirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Emre, yaklaşık 45 gün yoğun bakımda kaldı, yaşam mücadelesi verdi. Hastaneye getirildiğinde yaşatılması için kafatası kemiği çıkartılan Emre’nin başında meydana gelen çökük, meydana gelen beyin hasarı kadar aileyi perişan etti. Yaşam mücadelesini kazanan Emre taburcu edildikten sonra oğullarının eski görüntüsüne kavuşturulması için çare arayışlarına başlayan Erpolat ailesi, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin’in “yapay kafatası kemiği ile mümkün” demesi üzerine, İzmir Kent Hastanesi’nde hazırlıklar başladı. Emre’nin ameliyata alınması için gerekli süre beklenirken, kafasına nakledilecek yapay kafatası kemiğinin siparişi için gerekli çekim ve ölçümler yapıldı. Avustralya’da bir firmaya özel olarak yaptırılan akrilik kafatası kemiği yaklaşık 15 gün önce hastaneye ulaştı ve Emre ameliyata alındı. Ameliyat ve hastası hakkında bilgi veren Prof. Dr. Erşahin şunları söyledi:
“KAFATASI KEMİĞİNİN ÇIKARTILMASI, EMRE’NİN HAYATINI KURTARDI
Kazada kafa travması geçiren Emre’nin beyninde şişme oluştuğu için bu şişmeyi tedavi etmek amacıyla kafatası çıkarılıyor. Emre, çok ağır bir durumdayken ve solunum cihazına bağlıyken hayatı kurtuluyor. Ancak kafatasının ön bölümü olmadığı için çökük durumdaydı, emre, üniversitede yatarken kafada su toplanması da geliştiği için bir de şant ameliyatı geçirmişti. Daha sonra bu görüntüyü hem düzeltmek hem de atmosfer basıncının beyin üzerinde yaptığı olumsuz etkileri kaldırmak amacıyla yeniden kafatası oluşturmaya çalıştık. Tabii ki kafatası ön bölümü alındığı için şekil olarak oluşturmak güç. Çıkarılan kafatası kemiği kendi vücudunda saklanabilirdi cilt altı, ya karın da veya bacaktaki cilt altında, böylece canlı kalabilirdi. Veya kemik bankasında saklanması lazım. Ama o çıkarılan kafatası bulunamadı. Bu nedenle üç boyutlu bilgisayarlı tomografi çekildi, bu görüntüler Avusturalya’ya gönderildi, orada bir şirket tarafından aslına tıpatıp uyan bir kafatası oluşturuldu akrilikten. Bu başka firmalar tarafından da yapılıyor fakat bu ekonomik olarak hapa uygun olduğu için orada yaptırıldı. Maliyeti 6.500 euro. Başka firmalarda bu 3 katı pahalıydı. Gülhana Tıp Akademisi’nde titanyumdan yapılıyor ve kendi hastalarına kullanılıyor. Çocukta titanyum yerine bu daha uygun bir malzeme. Emre için uygun zaman beklendi ve yaklaşık 2 hafta öncede Kent Hastanesi’nde kafatası yerine kondu, ailesinin de dediğine göre eski şekline kavuştu. Beyin fonksiyonlarında daha iyi düzelmeler oldu. Tabii ki bu tamamen buna bağlı değil. Geçirdiği beyin hasarının da yaptığı etkiler var. Zamanla, 1.5-2 yıla kadar daha da düzelmesini bekliyoruz.”


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)