TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’ndan yerel yönetimlere çağrı

Eklenme Tarihi : 25 Ekim 2021 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 93 kez okunmuş.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, engellilerin erişilebilirlik sorununun belediyelerin çalışmalarıyla çözülebileceğini belirterek, “Bu konuda her partinin yerel yönetimlerinin başkan ve temsilcileriyle birlikte çalışılması gerekiyor.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, engellilerin erişilebilirlik sorununun belediyelerin çalışmalarıyla çözülebileceğini belirterek, “Bu konuda her partinin yerel yönetimlerinin başkan ve temsilcileriyle birlikte çalışılması gerekiyor.” dedi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu 15. Olağan Genel Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde başladı.

Programın açılışında konuşan Çelebi, Türkiye’de 8,5 milyon engelli olduğuna işaret ederek, engellilerin istihdamının artırılması gerektiğini söyledi.

Çelebi, engelliler için erişilebilirliğin artırılmasına yönelik belediyelerin çalışmalarının önemini vurgulayarak, “Engellilerin erişilebilirlik sorununu, bağımsız veya partili belediyelerimizle beraber çözebiliriz. Bu konu siyasete mal edilemez. Bu konuda her partinin yerel yönetimlerinin başkan ve temsilcileriyle birlikte çalışılması gerekiyor.” dedi.

“Çabalarını, çözüm önerilerini desteklemeye devam edeceğiz”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise konuşmasında engellilerin yaşadığı sorunların çözümü konusunda üzerlerine düşenleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonunun daha güçlü temsil imkanına kavuşmasının önemi vurgulayan Arslan, “Türkiye Sakatlar Konfederasyonunun her alanda daha güçlü olması gerekiyor. Türkiye’nin birliğini, dayanışmasını, gücünü tahkim etmeye çalışan, aynı zamanda sorunların çözümü konusunda sağa sola bakmadan doğru olanı her zaman, her yerde, uygun ifade ve tarzla ortaya koyan bu yapıyı çok önemsiyoruz. Her konudaki çabalarını, çözüm önerilerini desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Arslan, sendika binalarının engellilerin kullanımına uygun olmayan fiziki özelliklerini yıllar önce değiştirdiklerini anlatarak, engellilere yönelik çalışmaları toplumsal sorumluluk olarak gördüklerini dile getirdi.

Mahmut Arslan, kamunun yanı sıra özel sektörde de engellilerin istihdamının kolaylaştırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

“Engelliler konusu siyaset üstü”

AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye Sakatlar Konfederasyonunun engellilerin ihtiyaç, talep, sorunları hakkında tüm siyasi partilerle önemli çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Engellilerin yaşadığı zorlukların aşılması, yaşamın her alanında fırsat eşitliğinden faydalanarak kendilerini ifade edebilecekleri ortamların oluşturulması için çalıştıklarını ifade eden Sarıeroğlu, “AK Parti olarak siyaset üstü gördüğümüz birçok başlığımız var. Kadın, gençlik, çocuk, yaşlılar ve engelliler konusu siyaset üstü gördüğümüz ve devrim niteliğinde çalışma yaptığımız alan.” diye konuştu.

İşitme Engelliler Haftası’nı kutlayan Sarıeroğlu, gelecek yıl Brezilya’da düzenlenecek 24’üncü İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları’na katılım hakkı elde eden İşitme Engelliler Milli Futbol Takımı’nı da tebrik etti.

Programda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de katılımcılara hitap etti.

Programa bazı bakanlık yetkilileri, milletvekilleri ve STK temsilcileri de katıldı.

Olağan genel kurul, konfederasyon başkanının seçimiyle sona erecek.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)