TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Türkiye’ni yüzde 71.9’u hareketsiz

Eklenme Tarihi : 7 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 298 kez okunmuş.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ülkemizde bireylerin yüzde 71.9’unun hareketsiz yaşadığını belirterek, meme ve bağırsak kanserlerinin yaklaşık yüzde 20-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve kalp hastalığının yüzde 30’unun sebepleri arasında hareketsizliğin yattığını bildirdi.Ünüvar, 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada kronik hastalıklara sebep olan risk faktörleri arasında dördüncü sırada fiziksel inaktivitenin (hareketsizlik) olduğunu belirterek, “Çağımızda gelişen teknoloji, değişen yemek alışkanlıkları tamamen insanları hareketsizliğe ve dengesiz beslenmeye sürüklemektedir. Tüm dünya obezite sorunu ile karşı karşıya kalmış özellikle ABD’de yemek alışkanlıklarında fast food’un yaygınlaşması ve teknolojiyi yaygın kullanmaları sebebiyle obezite gittikçe yaygınlaşmıştır. Bu tehdit tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de hissedilmektedir” dedi.Yıllar önce çocukların sokaklarda koşarak oynayarak zaman geçirirken günümüzde evlerde bilgisayarların başında oturarak yemek yiyerek zaman geçirdiğine işaret eden Ünüvar, Sağlık Bakanlığının “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” raporuna göre ülkemizde bireylerin yüzde 71.9’unun hareketsiz yaşadığının yer aldığına dikkat çekti.
Vatandaşının sağlığını korumanın bir devletin asli sosyal sorumlulukları arasında bulunduğunu belirten Ünüvar, “Obeziteyle mücadele çalışmasının her geçen gün başarıları gün yüzüne çıkmaktadır. Özellikle hükümetimiz eğitim ve bilinçlendirme konusunda çocuklarımızı hedef olarak seçmiş, çocuklarımız büyüdükçe bu çalışmalar meyvelerini mutlaka verecektir.
Birçok çalışmada ayrıca meme ve bağırsak kanserlerinin yaklaşık yüzde 20-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve kalp hastalığının yüzde 30’unun sebepleri arasında hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir. Teknoloji de hareketsizliği fazlasıyla tetiklemektedir. Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse eskiden televizyonu açmak kapatmak için ayağa kalkarken bugün evimizde kullandığımız tüm elektronik aletleri oturduğumuz yerden yönetiyoruz. Her yere otomobillerle gidiyoruz, yürüyen merdivenler kullanıyoruz” diye konuştu.
Fiziksel hareketliliğin kalp ritimlerini, kan basıncını, kanda bulunan kolesterol düzeylerini düzenlediğini kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti:”Kişi fiziksel aktiviteler yaparak hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kendini iyi hisseder. Yapılan istatistikler sağlıklı normal insanlar günde 8000-10000 adım atmaktadır. Fakat şehirlerde yaşayan insanların 5000 adımın altında günlük adım attığı tespit edilmiştir. Bu da obezitenin artmasına ve kronik hastalıkların yavaş yavaş hayatlarına girmeye başladığını göstermiştir. Kişisel fikrim, bugün kişiler bir başlangıç yapmalı hayatlarında küçük bir adım sayar ile günlük adım sayılarını tespit etmeli ve başlangıç noktası olarak günlük adım sayılarını artırmalıdır. Herkese sağlıklı bir yaşam hakkına sahiptir, bu hakkın bilincinde olalım ve günlük yaşantımızda sağlığımıza dikkat edelim.”


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)