TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, görme engelliler için hayata geçirdiği ‘gören göz cihazı’ düzenlenen törenle engellilere dağıtıldı.

Eklenme Tarihi : 23 Şubat 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 241 kez okunmuş.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, görme engelliler için hayata geçirdiği 'gören göz cihazı' düzenlenen törenle engellilere dağıtıldı. Cihaz, görme engellileri ulaşmak istediklere yere götürmenin yanı sıra, internet, telefon, radyo gibi birçok hizmet de sunuyor. Cermodern'de düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çok sayıda davetli, engelliler ve aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan görme engelli ve AK Parti İstanbul eski Milletvekili Lokman Ayva, "Bu aletleri görünce insanların kör olası gelecek." dedi. Yaşadığı olaylardan örnekler vererek espriler yapan Ayva, Peygamberimiz'in (sas) görme engelli bir sahabe için evi ile mescit arasında rahat gidip gelmesi için ip gerdirdiğini hatırlattı. Ayva, hayatı Engellilere göre düzenlemenin sünnet olduğunu kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise 'önce insan' dediklerini ve bu yönde projeler hazırladıklarını vurgulayarak, engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek için uğraş verdiklerini bildirdi. Engellilere yönelik yaptıkları çalışmalardan örnekler veren Bakan Şahin, temmuz ayına kadar belediyelerin, sokakları, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlemeleri gerektiğini kaydetti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise projenin büyük ilgi gördüğünü hatırlatarak, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturuyla hareket ettiklerini bildirdi. Engellilere yardım eksenli değil hak eksenli yaklaştıklarını vurgulayan Yıldırım, "Bu çalışmaları, gönüllere girmek için yapıyoruz. Aksaklıklar olacaktır, uygulamada bunları görüp gerekli düzenlemeleri yapacağız." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise teknoloji ile engellerin kaldırılacağını belirterek, engelliler için engelsiz bir dünya inşa etmenin önemli olduğunu dile getirdi. Emine Erdoğan, konuşmasında, yürüttüğü sosyal projelerden örnekler verdi. Engelli çocukların, Başbakan Erdoğan ve eşinin sevdiği eserlerin seslendirildiği törende, cihazın kullanılması ile ilgili sunum yapıldı. Daha sonra protokol üyelerince görme engellilere cihazları dağıtıldı. GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK Gören göz cihazında, genel cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet, bluetooth bulunuyor. Sesli komutla çalışan cihaz, navigasyon özelliğiyle görme engelliyi ulaşmak istediği yere götürüyor. Görme engelli vatandaşlar, bulundukları konumu yakınlarına mesaj olarak da bildirebiliyor. Bluetooth teknolojisini kullanarak görme engelli vatandaşlar birbirleriyle rahatça iletişim kurabiliyor. Cihazda radyo dinlenebiliyor, saat ve tarih sesli öğrenilebiliyor. Cihaz, pil azaldığında sesli olarak uyarıda bulunuyor. Bastonla birlikte kullanılan cihaz olan gören göz cihazı, pilot uygulama olarak İstanbul'da 3 bin, Ankara'da 2 bin adet dağıtılacak.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)