TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Zihinsel Engelliler Sanat Terapileriyle Hayata Bağlanıyor

Eklenme Tarihi : 13 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 333 kez okunmuş.

Mersin Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda (ZİÇEV) eğitim gören zihinsel engelliler, gördükleri ritim, müzik, heykel, resim ve tiyatro eğitimleriyle hayata tutunuyorlar. Aldıkları eğitimleri uygulamada da çok başarılı olan zihinsel engelliler, yaptıklarıyla görenlerin takdirini topluyorlar.
Mersin ZİÇEV’de sanat terapisi gören öğrenciler, hayata bu yolla bağlanıyorlar. Müzik öğretmeni Zahide Yalçınkaya, seramik öğretmeni Ceren Selçuk ve tiyatro öğretmeni Tuğba kalpak tarafından eğitilen engelliler, uygulama da oldukça başaralı çalışmalar çıkartıyorlar. Özellikle müzik aletlerinde çok başarılı olan engelliler, çaldıkları müziklerle insanların büyük takdirini topluyorlar.

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan ZİÇEV Başkanı Zekiye Kahveci, çalışmaların çok başarılı geçtiğini ifade ederek, “ZİÇEV hayat boyu öğrenim ilkesini özel gençler için uygulamaya geçirmiştir. Vakıf Mersin Halk Eğitim Merkezi ile ortak yürüttüğü program ile Mersin ilinde ve hatta Türkiye’de bir ilke imza atmanın gururunu yaşamaktadır” dedi.

Sanat terapisinin engelli eğitiminden çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kahveci, “Günümüzde bir çok psikolojik rahatsızlıkta ve travmalarda kullanılan sanat terapi zihinsel engelli alanında başarılı sonuçlar veriyor. Bu uygulamanın sonunda farkındalığın sağlanması, sosyal becerinin gelişimi, davranış yönetimi, problem çözme, kaygıyı azaltma, benlik saygısını yükseltme gibi yaşıtlarıyla daha iyi iletişim kurmalarını ve grupla hareket etmelerini kazandırıyoruz” diye konuştu.

“BİZE ENGELLİ DİYENLER ENGELLİDİR”

Eğitim gören engelli Okan Çınlar ise çalışmaların çok güzel olduğunu vurgulayarak, “Müdürümüzden çok memnunuz. Çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Burada ZİÇEV iyi ki var. Yaşasın ZİÇEV. Engelliler engelli değildir. Bize engelli diyenler engellidir. Buranın bize çok faydaları oluyor. Kendim için söyleyim. Ben çok mutsuzdum, konuşamıyordum evde. Buraya geldim çok mutlu oldum, konuşmaya başladım. Hocalar çok yardımcı oluyorlar. Çok etkinlikler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Engelli Aslı Şebnem Oran da çalışmaların çok güzel gittiğini kaydederek, “Ritim, heykel, tiyatro, resim. Her şey çok güzel. Evde oturmaktansa buraya gelmek çok mantıklı. Buraya sürekli gelmek istiyorum” dedi. –


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)